Jacques Chirac

Passport

Source and copyright

Source: CVCE.

Photo: Conseil européen extraordinaire de Bruxelles. Bruxelles: Commission européenne, 17/02/2003. Couleur.

Copyright: (c) Centre Virtuel de la Connaissance sur l'Europe (CVCE)
Tous droits de reproduction, de communication au public, d'adaptation, de distribution ou de rediffusion, via Internet, un réseau interne ou tout autre moyen, strictement réservés pour tous pays. Consultez l'avertissement juridique et les conditions d'utilisation du site.

Photo: (c) European Community

This document is also available in…

Jacques Chirac
Date and place of birth
25/11/1932 in Paris (France)
Nationality
French
Offices held
Special Adviser to the President (1962–1967)
Town Councillor for Sainte-Féréole, Corrèze (1965–1977)
Auditor at the Court of Auditors (1965–1993)
Member of Parliament for Corrèze (March–May 1967, June–August 1968, March–May 1973)
Junior Minister for Social Affairs with special responsibility for employment (1967–1968)
Member of the Corrèze General Council for the canton of Meymac (1968–1988)
Junior Minister for the Economy and Finance (1968–1971)
President of the Corrèze General Council (1970–1979)
Minister assigned to the Prime Minister with special responsibility for relations with Parliament (1971–1972)
Minister for Agriculture and Rural Development (1972–1974)
Interior Minister (1974)
Prime Minister (1974–1976)
General Secretary of the ‘Union des Démocrates Républicains’ (Union of Democrats for the Republic — UDR) (December 1974–June 1975)
Honorary General Secretary of the UDR (1975)
Member of Parliament for Corrèze (1976–1995)
Chairman of the ‘Rassemblement pour la République’ (Rally for the Republic — RPR) (1976–1994)
Mayor of Paris (1977–1995)
Member of the European Parliament (1979–1980)
Prime Minister (1986–1988)
President of the Republic (1995–2007)
Member of the French Constitutional Council (2007–2010)